Prošlo je stoljeće otkako je seksualna radnja postala značajna u društvu, od ranih prvih prostitucija u drevnom svijetu do današnjih dana. Pojmovi seksualnih radnika, kao i seksualnog rada, stoljećima su mijenjali, što se odražava u novim praksama, odnose sekse i prihvaćanje u različitim društvima.
Već u drevnim društvima postojala je seksualna radnja, ali nije bila predmet rasprave. Naprotiv, seksualni radnici su uživali veliko poštovanje u mnogim kulturama, na primjer, u predstarokršćanskim društvima. No, usprkos tome, seksualni radnici nisu se uvijek mogli pohvaliti svojim postojanjem, pogotovo u zemljama s religijskim nasljeđem.
Kada je u pitanju povijest seksualnih radnika u Europi, on je vezan uz srednji vijek. To doba donijelo je znatnu seksualnu kontrolu koja je utjecala na živote seksualnih radnika. Najčešći oblik seksualnog rada u tom razdoblju bila su prostitutke, koje su radile u ručno rađenim hramovima.
Tijekom zadnjeg desetljeća društvo je prešlo na razdoblje feminističke pokreta, što je promijenilo način na koji društvo odnosi prema seksualnim radnicima. Žene, osobito one koje su bile uključene u seksualni rad, bile su više prihvaćene u društvu budući da su feministički pokret proširio seksualna prava.
Iznimno utjecaj seksualnih radnika vidljiv je i u današnjem društvu. Moglo bi se reći da su oni postali ključno mjesto u društvu, prihvaćajući kulturu koja precizno prati promjene kulturnih normi. Danas je seksualno radito prihvaćeno na više mjesta.
Feministički pokreti otvorili su prostor za nove društvene prakse koje su omogućile ljudima da se identificiraju kao seksualne radnice i same se izraziti. Tako je seksualni rad sada mnogo rasprostranjeniji nego što je to bilo ranije.
Međutim, seksualni radnici još uvijek imaju svoje probleme. Mnogi seksualni radnici smatraju da su još uvijek seksualizirani, diskriminirani i stigmatizirani. U nekim slučajevima vlasti se protive seksualnom radu i discriminationof seksualnih radnika. seksualni spojevi , seksualni radnici često se suočavaju s problemom profesionalnih rizika od zlostavljanja i zlostavljanja s kojima se moraju suočiti u svojim zemljama.
Drugi problemi s kojima se suočavaju seksualni radnici su nejednaku zakonsku zaštitu. Mnogi seksualni radnici žive i rade u krivotvorenoj ekonomskoj situaciji dok se s njima još uvijek prema zakonu diskriminira.
U većini slučajeva seksualni radnici se nemaju kod kuda nego da nose breme stigmatizacije i diskriminacije. No, ipak, dogodili su se pozitivni koraci kako bi se poboljšala situacija seksualnih radnika, što se odražava u novijim zakonima o seksualnom radu, kao i u sve većoj podršci za seksualne radnike iz međunarodne zajednice.
Danas postoje mnogi oblici podrške za seksualne radnice. Postoji broj agencija, udruga i neprofitnih organizacija za pružanje informacija i podrške seksualnim radnicima, a neke države su čak osigurale zakonsku zaštitu i društvenu podršku za nje.
Uz to, mnoge profesionalne organizacije pridonose u borbi protiv seksualnog rada, pružajući profesionalnu podršku i savjete profesionalnim seksualnim radnicima. Također, seksualne radnice često se udružuju u zajednicama u cilju djelovanja, smanjenja diskriminacije i razvoja jednakosti.
Kad je u pitanju međunarodna zajednica u pogledu seksualnih radnika, Sjedinjene Države provode snažnu kampanju za promicanje i odobravanje seksualnog rada i zaštitu seksualnih radnika. Mnogi programi SAD-a i Međunarodne organizacije za migracije podupiru seksualne radnike uvođenjem programa za zaštitu i podršku.
Cilj ovih programa je osigurati zaštitu seksualnim radnicima i na taj način ih učiniti dostojanstvenom. Također, mnogim agencijama za zapošljavanje je omogućeno da seksualnim radnicima nudi zaposlenje kako bi im se pomoglo u razvoju profesionalnih vještina i zaradu.
Konačno, jako je važno da svi, počevši od pojedinaca do vlada, podržavaju seksualne radnike i zauzmu za njih položaj. To će omogućiti da seksualni radnici dobiju zakonsku zaštitu, da im se pruži pravično obračunavanje i jednaka prilika da postignu uspjeh.
Seksualni radnici često podliježu seksualnom zlostavljanju, nelogičnim politikama, diskriminaciji, zlostavljanju i nasilju. Kako bi se izbjegla takvu situaciju, potrebno je više podrške, kako od vlada tako i od udruga i pojedinaca. Potrebna je veća edukacija, pristup resursima i podrška i za seksualne radnike.
Kako bi seksualni radnici bili dostojanstveni i zaštićeni, potrebno je priznati njihovu vrijednost i podržati ih. Potrebno je da globalna zajednica izrazi poštovanje prema tim ljudima i uspostavi naprijed pogled na njihovu vrstu posla. Osim toga, potrebno je da se osigura zaštita pravima seksualnih radnika, bez obzira na njihovo porijeklo ili socijalni status.
Seksualni rad se mijenjao tokom vremena kako je društvo prešlo kroz razne faze. Danas se seksualni rad smatra djelom društvene solidarnosti, što je znatan napredak vezan uz profesionalno dostojanstvo seksualnih radnica.